Barion Pixel

ESPGHAN 2025 konferencia beszámolók I. - Cloned - Cloned

Kedves Kollégák!

A következő néhány hétben szeretnénk megosztani Veletek egy-egy, az idei ESPGHAN konferencián hallott-látott új, érdekes információt.

A kongresszuson nemcsak a poszterekből, előadásokból, közleményekből tanulunk, hanem a kávészüneti beszélgetésekből is értékes tudnivalókra teszünk szert.

Ezekkel a hazahozott információkkal szeretnénk megköszönni a helytállást azoknak, akik az itthoni teendőket látták el a konferencia ideje alatt.

A hazánkat képviselő csapat tagjai rövid, a témaválasztásban szubjektív, szakmai tartalmában objektív és releváns összefoglalókkal jelentkeznek, ezeket tudjátok követni a hírleveleinkben vagy a Társaság weboldalán. Bízunk benne, hogy hasznos olvasnivalóval tudunk szolgálni!

Az MGYGT Vezetősége nevében, Szűcs Dániel


A konferencia „nulladik” napja a posztgraduális képzésekről és az ESPGHAN szekcióüléseiről szól. Ekkor került sor a Portói munkacsoport beszámolójára is, amely során Prof. Dr. Dan Turner hívta fel a figyelmet arra drámai mértékű késedelemre, amely a gyermek-gasztroenterológiában használható biológiai és kismolekulájú szerek bevezetéséhez kapcsolódik. Az általánosan használt infliximab és adalimumab engedélyeztetése 8 és 10 év késéssel történt meg, az újabb szerek esetében pedig ez még mindig folyamatban van (a vedolizumab 11, az ustekinumab 9 éve várakozik). A globális érdekképviselet érdekében a nemzetközi PIBD szervezetek nyílt levélben vették fel a kapcsolatot az Egyesült Államok Gyógyszerészeti hatóságával (FDA) a probléma megoldása érdekében. Az eddigi egyeztetések eredményei közül kiemelendőek: placebo-kontrollált vizsgálat gyermekkorban már nem tervezhető, a „wash-out” periódus ideje csökkent, a felnőtt adatok extrapolálhatóak. Utóbbi azonban az életkorhoz köthető különbségek miatt nem elfogadható. Javasolt, hogy a 2-12 éves korcsoportban ez ne történhessen automatikusan, min. egy dózis kereső/farmakokinetikai vizsgálat történjen, valamint, hogy 2 éves kor alatt a ritka betegség kezelésében használt, árva gyógyszer („orphan drug”) kutatásnak megfelelő engedélyezési folyamat történjen.

J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2025 Jan;80(1):238-241. doi: 10.1002/jpn3.12395.

Szűcs Dániel


Az idei ESPGHAN-on jól látszott a tudományos fókusz változása: míg korábban a genetika, később a mikrobiom dominált, idén a mesterséges intelligencia és gépi tanulás került a középpontba. A gyermek-gasztroenterológiában egyelőre még keressük, hogyan fordíthatjuk ezeket a módszereket a betegek javára. A kapszula endoszkópia terén már bizonyított a mesterséges intelligencia, de a prediktív algoritmusok klinikai alkalmazása még formálódik. Egy biztos: gépi tanulás csak jó minőségű, nagyméretű adatbázisokra építve lehet igazán hasznos.

Müller Katalin


Az EPSGHAN 2025-ös konferenciáján poszterként bemutatásra került a TISKids (Top-down Infliximab Study in Kids with Crohn's disease) vizsgálat 5 éves kiterjesztése. Az elsővonalbeli infliximab (IFX) hatásosságát vizsgáló kutatás korábbiakban azt mutatta, hogy 10 hétnél az elsődlegesen, 5 adag IFX-et kapók nagyobb arányban voltak klinikai (59% vs. 34%, p=0,021) és endoszkópos remisszióban (59% vs 17%, p=0,001), mint a hagyományos exkluzív enterális táplálás vagy szteroiddal, tehát nem biológiai terápiával kezelt betegek (https://gut.bmj.com/content/71/1/34). Mindkét betegcsoport kapott immunszuppressziót is a kezelés mellett, és 1 éves követés alapján a kezdetben biológiai terápiát kapók nagyobb arányban nem igényeltek terápia bővítést (IFX újraindítás vagy intenzifikálás, szteroid, műtét), mint a hagyományos kezelésen lévők (41% vs 15%, p=0,004), bár ekkor a klinikai remisszióban már nem volt különbség a két csoportban. A most bemutatott adatok 5 éves követés eredményeit írták le, amely során a kezdeti IFX-et kapó, és hagyományosan kezelt betegek között a klinikai remisszióban (12% vs 4%, p=0,27) és műtétek számában (10% vs 16%, p=0,64) bár tendenciózus különbség volt, de szignifikáns eltérés nem. Ezért kérdéses, hogy mely betegeknél és mikor optimális az IFX indítása és leállítása. A PORTO csoport ezért is kifejtette annak a vizsgálatnak a tervét, hogy mikor lehet leállítani az IFX-et. Ezzel összhangban a hazánkban a finanszírozási nehézségek miatt is korábban kivitelezett PITSTOP vizsgálatunk alapján 1 éves időpont utáni leállításnál a betegek több, mint felében relapszust igazolt 1 éven belül, ezért ennek a vizsgálatnak a kiterjesztéseként a követéses részét tervezzük. 

Cseh Áron

Kép
Szakmai ajánlások

Legújabb szakmai ajánlások

kozgyules2

További szakmai újdonságok, érdekességek, előadások

2022. február 15.
kozgyules2

Diagnostic approach and management of cow’s milk protein allergy in infants and children: A practical guideline of the GI-committee of ESPGHAN

2022. február 15.
mikrobiom_akademia

Management of Pediatric Ulcerative Colitis: Joint ECCO and ESPGHAN Evidence-based Consensus Guidelines

2022. február 15.
ibd_2020

ECCO/ESPGHAN konszenzuson alapuló irányelvek a gyermekkori Crohn-betegség gyógyszeres kezeléséről

2022. február 15.