Kedves Kollégák!
A következő néhány hétben szeretnénk megosztani Veletek egy-egy, az idei ESPGHAN konferencián hallott-látott új, érdekes információt.
A kongresszuson nemcsak a poszterekből, előadásokból, közleményekből tanulunk, hanem a kávészüneti beszélgetésekből is értékes tudnivalókra teszünk szert.
Ezekkel a hazahozott információkkal szeretnénk megköszönni a helytállást azoknak, akik az itthoni teendőket látták el a konferencia ideje alatt.
A hazánkat képviselő csapat tagjai rövid, a témaválasztásban szubjektív, szakmai tartalmában objektív és releváns összefoglalókkal jelentkeznek, ezeket tudjátok követni a hírleveleinkben vagy a Társaság weboldalán. Bízunk benne, hogy hasznos olvasnivalóval tudunk szolgálni!
Az MGYGT Vezetősége nevében, Szűcs Dániel
A konferencia „nulladik” napja a posztgraduális képzésekről és az ESPGHAN szekcióüléseiről szól. Ekkor került sor a Portói munkacsoport beszámolójára is, amely során Prof. Dr. Dan Turner hívta fel a figyelmet arra drámai mértékű késedelemre, amely a gyermek-gasztroenterológiában használható biológiai és kismolekulájú szerek bevezetéséhez kapcsolódik. Az általánosan használt infliximab és adalimumab engedélyeztetése 8 és 10 év késéssel történt meg, az újabb szerek esetében pedig ez még mindig folyamatban van (a vedolizumab 11, az ustekinumab 9 éve várakozik). A globális érdekképviselet érdekében a nemzetközi PIBD szervezetek nyílt levélben vették fel a kapcsolatot az Egyesült Államok Gyógyszerészeti hatóságával (FDA) a probléma megoldása érdekében. Az eddigi egyeztetések eredményei közül kiemelendőek: placebo-kontrollált vizsgálat gyermekkorban már nem tervezhető, a „wash-out” periódus ideje csökkent, a felnőtt adatok extrapolálhatóak. Utóbbi azonban az életkorhoz köthető különbségek miatt nem elfogadható. Javasolt, hogy a 2-12 éves korcsoportban ez ne történhessen automatikusan, min. egy dózis kereső/farmakokinetikai vizsgálat történjen, valamint, hogy 2 éves kor alatt a ritka betegség kezelésében használt, árva gyógyszer („orphan drug”) kutatásnak megfelelő engedélyezési folyamat történjen.
J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2025 Jan;80(1):238-241. doi: 10.1002/jpn3.12395.
Szűcs Dániel