Javaslatok a védőoltási gyakorlatra IBD mellett Újabb nyűg vagy lehetőség?

Kedves Kollégák!

A krónikus betegek ellátása számos feladat elé állítja a gondozó orvosokat, ezek közé tartozik a gyulladásos bélbetegségben szenvedő gyermekek immunizációja is. Ezen betegcsoport egyéni oltási terv szerint oltandó, melynek legkedvezőbb megvalósítása a gondozó orvos, az alapellátó és az oltási ambulancia koordinált együttműködése esetén valósulhat meg.

Ebben nyújthat segítséget dr. Kulcsár Andrea főorvosnő és dr. Tróbert-Sipos Diána összefoglalója, melyet ezúton szeretnénk megosztani.

Üdvözlettel:
MGYGT vezetősége


Javaslatok a védőoltási gyakorlatra IBD mellett
Újabb nyűg vagy lehetőség?

Kulcsár Andrea1, Tróbert-Sipos Diána2

1Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet, Védőoltás szakrendelő, 2Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részleg

 

A komplex betegellátás a szakorvosok és háziorvos kollégák együttműködésével valósulhat meg, közös teherviseléssel lehetünk eredményesek kezelésben és infekció megelőzésben egyaránt. Az immunizáció része a beteg gondozásnak, azonban vélt vagy tényleges ellenjavallatok miatt az oltási gyakorlat közel sem zökkenőmentes.

A krónikus betegségben szenvedő, emellett akár immunológiailag sérült páciensek biztonságos immunizációját már évtizedes gyakorlattal végezzük. Tapasztalat szerint sajnos a diagnózis megállapításakor legtöbbször a megelőzhető betegségek elleni védettség állapota ismeretlen marad. Aktív prevenció még kevesebbszer történik egy halasztható immunmoduláló kezelés bevezetése előtt, alatt. A betegek többsége teoretikus oltási kontraindikáció miatt oltatlan marad.

Az alapbetegségben szenvedő pácienseknél a diagnózis megállapításakor szükséges a beteg védettségi felmérése (anamnézis, oltottság, szerostátusz), ami a GONDOZÓ INTÉZMÉNY KOMPETENCIÁJA. Az OLTÁSI TANÁCSADÓ KOMPETENCIÁJA a kérdéses esetekben az olthatóság eldöntése (élő gyengített kórokozó tartalmú oltások) és az oltási eredményesség vizsgálata. Az oltási terv lebonyolítása részben a HÁZIORVOS KOLLÉGÁK FELADATA.

Oltottságot és védettséget figyelembe véve kell befejezni egy korábban megkezdett sorozatot, vagy emlékeztető oltást adni. Diftéria-pertusszisz-tetanusz-polio (dpt-IPV, DPT IPV HIB), pneumococcus (PCV13 majd áttérés PCV20-ra) meningococcus (MenC, MenB, MenCV4), hepatitisz A, B, bárányhimlő, kanyaró, rubeola és mumpsz megelőzés szükséges lehet. Szezonálisan van napi renden az influenza és COVID-19 elleni védőoltás. Az olthatóságot a páciens állapota természetesen nagyban befolyásolja, az immunszuppresszió mértékétől függően tervezhető oltási menet, esetenként ismételt konzíliummal és alternatív oltási sorral.

Az immunizáció hatékonyságának érdekében fontos a folyamatos védettség fenntartása alkalmazkodva a páciens aktuális egészségi állapotához, immunstátuszához és a járványügyi helyzethez. Az alkalmazott vagy tervezett terápia hatásmechanizmusát, hatástartamát, esetleges szövődményeit minden beteget ellátó orvosnak ismernie kell!

SEMMIKÉPPEN NE FELEDJÜK: A tévesen megállapított oltási ellenjavallat kára sokszorosan felülmúlja, a feltételezett oltási reakció misztifikált következményét. Immunizációval összefüggésben állapotromlás nem következik be, ellenben a védettség megszerzése, a fogékonyság ismerete a páciens számára nyereséget jelent.

Javasolt munkamenet

  • oltási anamnézis pontos ismerete, rögzítése
  • Védőoltással megelőzhető fertőzések elleni védettség felmérése MINDEN betegnél. (HAV, HBsAg, HBcIg, antiHBs, morbilli, rubeola, mumpsz, anamnézis hiányában VZV)
    • Minden betegnél szóba jöhet az oltottság, életkor alapján: dpt, dpt-IPV, DPT IPV HIB, pneumococcus (PCV13, későbbiekben PCV20), meningococcus (MenC, MenCV4, MenB), Humán papilloma vírus (HPV9), Kullancsencephalitis (KEV) elleni oltások
  • Járvány időszakban minden betegnél:
    • influenza (előtérben a 4 komponensű vakcina használata!)
    • COVID-19 elleni oltás ("additional dose" és booster). Jelentősen befolyásolja a gyakorlatot a rendelkezésre álló oltóanyag és oltópont elérhetőség.
  • Szerostátusz alapján (és oltottság, életkor alapján)
    • hepatitisz A, B
    • MMR – immunstátusz és kezelés függvénye - OLTÁSI TANÁCSADÓ KOMPETENCIÁJA
    • Varicella – immunstátusz és kezelés függvénye - OLTÁSI TANÁCSADÓ KOMPETENCIÁJA

Oltások eredményességének vizsgálata (szerostátusz vizsgálat: HAV IgG, antiHBs,) oltás után, nem megfelelő immunválasz esetén az alternatív oltási sor megtervezése, az MMR oltás, bárányhimlő elleni oltás beadása, és eredményesség ellenőrzése az OLTÁSI TANÁCSADÓ FELADATA.

Minden beteg környezetében szükséges az indirekt prevenció, fészek immunizáció alkalmazása, mely egyértelműen a háziorvos kollégák kompetenciája.

Kép
Szakmai ajánlások

Legújabb szakmai ajánlások

kozgyules2

További szakmai újdonságok, érdekességek, előadások

2022. február 15.
kozgyules2

Diagnostic approach and management of cow’s milk protein allergy in infants and children: A practical guideline of the GI-committee of ESPGHAN

2022. február 15.
mikrobiom_akademia

Management of Pediatric Ulcerative Colitis: Joint ECCO and ESPGHAN Evidence-based Consensus Guidelines

2022. február 15.
ibd_2020

ECCO/ESPGHAN konszenzuson alapuló irányelvek a gyermekkori Crohn-betegség gyógyszeres kezeléséről

2022. február 15.