Barion Pixel

Beszámoló a Gyermek-gasztroenterológiai Társaság II. Kongresszusáról

Kép
aquaworld_budapest

Igen gyorsan eltelt egy esztendő az MGYGT hévízi megalakulása óta és immár Társaságunk II. kongresszusa is lezajlott 2012. október 4-e és 6-a között Budapesten.
A kongresszus első napján nagy érdeklődés mellett rendeztük meg a postgraduális képzést. Ebben az évben a hasfájásról, a táplálásterápia elveiről, valamint az IBD és a coeliakia diagnosztikájáról hallottak a részvevők igen gyakorlatias előadásokat dr. Gárdos Lászlótól, dr. Tomsits Erikától, dr.Tóth Gergelytől és dr.Korponay-Szabó Ilmától. Az előadásokat a délután folyamán kiscsoportos oktatás követte ezekben a témákban forgószínpados formában. A hallgatóság igen aktív volt és hasznosnak ítélték meg a programot. Elmondhatjuk tehát, hogy a tavaly indított kezdeményezés bevált és a postgraduális képzést ebben a formában továbbra is fenn szeretnénk tartani.

A kongresszus vezető témája az IBD volt. Ezen a területen jelentős előrelépés történt az elmúlt években, ami indokolttá tette, hogy az újabb ismereteket összefoglaljuk. Érdekes referátumokat hallottunk az anaemia diagnosztikájáról és terápiájáról, a csontanyagcsere zavarokról és a biológiai terápia aktuális kérdéseiről gyulladásos bélbetegségekben. Az utolsó referátum a compliance és az alternatív terápia témájával foglalkozott.
Ebben az évben Frank Rümmele professzor, a párizsi Necker Kórház IBD centrumának vezetője volt a felkért külföldi előadónk, aki a regulátor T-sejtek gyulladásos gastrointestinalis betegségekben betöltött szerepéről adott nagyon alapos és jól érthető áttekintést.
A kongresszuson még fontos referátumokat hallottunk a prebiotikumok kedvező hatásáról, a graviditás alatti táplálkozás és a csecsemőtáplálás szerepéről a krónikus betegségek kialakulásában és azok megelőzésében, a táplálékallergia aktuális kérdéseiről és végül az akut ellátást igénylő hepatológiai kórképekről.
Elmondható, hogy a kongresszuson elhangzott szabad előadások túlnyomó többsége is igen igényes munkákról adott áttekintést.

A Henri Nestle díjat, ami a 40 év alatti első szerzőnek adható ebben az évben dr.Szabó Dolóresz nyerte a szérum infliximab és infliximab elleni antitestek szimultán mérési eredményeiről tartott előadásával. A második díjat dr. Müller Katalin Eszter, míg a harmadik díjat dr.Ónody Anna és dr.Vass Ibolya kapta. A hallgatóság, a kongresszuson elhangzott leggyakorlatiasabb szabad előadás díjat -melyet idén is dr. Gauland Mária doktornő ajánlott fel – dr. Laczkovszki Melinda és munkatársainak ítélte „Az allergénprovokáció típusának hatása tej-, és tojás eliminációs diéta szükségességének gyakoriságára egy évesnél idősebb gyermekekben” című előadásáért.

Az MGYGT II. Kongresszusának méltó otthont adott a budapesti Ramada Resort Aquaworld szálloda. Köszönet illeti a Convention Budapest Kft.-t a kongresszus nagyszerű technikai megrendezéséért.
Az igényes szakmai munka mellett kiemelést érdemelnek a kellemes társasági események is, többek között a bankett vacsora, aminek keretében a részvevők kvíz keretében mérték össze ismereteiket hazánk nevezetes helyeiről és a szőlészet és borászat kérdéseiről.

A Közgyűlésen döntés született arról, hogy a jövő évi III. kongresszust dr. Balogh Márta főorvosnő és csapata rendezi Sárváron.

Prof. Dr. Arató András
MGYGT elnöke

Kép
Szakmai ajánlások

Legújabb szakmai ajánlások

kozgyules2

További szakmai újdonságok, érdekességek, előadások

2022. február 15.
kozgyules2

Diagnostic approach and management of cow’s milk protein allergy in infants and children: A practical guideline of the GI-committee of ESPGHAN

2022. február 15.
mikrobiom_akademia

Management of Pediatric Ulcerative Colitis: Joint ECCO and ESPGHAN Evidence-based Consensus Guidelines

2022. február 15.
ibd_2020

ECCO/ESPGHAN konszenzuson alapuló irányelvek a gyermekkori Crohn-betegség gyógyszeres kezeléséről

2022. február 15.